GÜNDEMGÜNCEL

Ulaşımda Sakarya’ya değer katacak proje açıldı: 3 ayrı güzergâha tek bağlantı

Sakarya’nın ulaşımı, güçlü bir kavşak noktası daha kazandı. TEM Otoyolu’ndan şehre yeni giriş ve D-100 Bağlantı Yolu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Başkan Ekrem Yüce’nin katılımıyla hizmete açıldı. Başkan Yüce Antalya, Karasu, İstanbul, Ankara yönlerindeki 3 güzergâha bağlantı sağlayan ve Sakarya şehir merkezi ulaşımları için ikinci otoyol gişesi olan projeyi, “Marmara Bölgesinde ulaşım ve ticaret aksları bu kavşakta birleşecek, deprem gibi acil durumlarda alternatif olacak ve Sakarya’yı lojistikte ileriye taşıyacak bir proje” olarak tanımladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehrin ulaşım ağını güçlendirmek için tarihi bir projenin temellerini attı. Sakarya’da şehir merkezi ulaşımlarında yalnızca bir tane olan TEM Otoyolu giriş-çıkış bağlantı noktasının ikiye çıkarılması ve D-100 Karayolu’na bağlantı yolu yapılması için projenin hazırlığı bizzat Başkan Yüce ve ulaşım kurmayları tarafından hazırlanarak bakanlığa sunulmuştu.

3 ayrı güzergâha bağlantı

Ulaştırma Bakanlığı’nın onayından başlayan proje süratle tamamlandı. Sakarya’nın lojistik alanda bölgede söz sahibi olmasın, ticaret damarlarının bağlandığı nokta haline dönüşmesini sağlayan TEM Otoyolu Gişeleri-Bağlantı Yolu ve D-100 Bağlantı Yolu bugün hizmete açıldı.

Açılış törenine katılan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile beraberindeki protokolü Başkan Ekrem Yüce karşıladı. Törende ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Milletvekili Çiğdem Atabek, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, ilçe belediye başkanları, teşkilat başkanları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Sürücülere büyük kolaylık

İki ayrı projenin hizmete açılması, Sakarya şehir merkezi ulaşımı için yalnızca Arifiye’de bulunan otoban bağlantı sayısının ikiye çıkarılması acil durumlarda oluşabilecek izdihamı önledi, sürücülere şehirlerarası sürüşlerde büyük kolaylık sağlamış oldu. Proje İstanbul Ankara TEM, D100 Karayolu ve Antalya, Eskişehir, Karasu güzergâhı için kullanılan D-650 Karayolu olmak üzere 3 ayrı yola bağlantı oluşturdu.

Marmara’nın ticaret güzergâhını bütünleyen çalışmayla birlikte “Sakarya Ticaret Yolu” için bütünlük sağlandı. Başkan Ekrem Yüce, Büyükşehir’in 155 bin metrekarelik bölümü bizzat kamulaştırdığını ve 11 bin 228 metrekarelik bölümü ise projeye bedelsiz kazandırdığını ifade etti. Bakan Karaismailoğlu ise bugüne kadar söz verdikleri tüm projeleri tek tek hayata geçirdiklerini belirterek, yeni projenin Sakarya’nın ekonomisi ve ulaşımı için önemli bir kavşak olacağını belirtti.

Türkiye Yüzyılı vurgusu

Bakan Karaismailoğlu, “Bizler cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ne söz verdiysek gerçekleştirdik. Dev projeleri devlet aklıyla uyguladık. Türkiye Yüzyılı’nda doğru adımlarla ülkemizi daha güzel yarınlara taşıyacağız. Türkiye’yi ulaştırma ve iletişim alanında çağ atlatan projelerle buluşturduk. Sakarya’nın alt yapısına bugüne kadar 85 milyar TL yatırım yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 14 Mayıs’ta yeniden ‘devam’ cevabını verme günüdür.” dedi.

Erdoğan önderliğinde bir kalkınma
Sakarya’nın ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğindeki kalkınmada büyük rol oynadığını ifade eden Yüce,  “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Yüzyılına doğru ilerlerken; TOGG’ dan TCG Anadolu Gemisine, İHA ‘ dan SİHA’ya, Akıncı’dan Kızılelma’ya birçok yerli ve milli savunma çalışmalarını ülkemize kazandırdı. Ülkemizin bu kalkınmasında büyük rol oynayan şehirlerden birisi de Sakarya’mızdır” dedi.

Geleceğin güçlü Türkiye’si
Yüce, Sakarya’nın milli üretime sunduğu katkıyı anlatırken Altay Tankı’na dikkat çekerek, “Bildiğiniz üzere Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettiğimiz Altay Tankı şehrimizde üretilmektedir. Bunun yanı sıra lojistikte büyük bir köprü olan Kuzey Marmara Otoyolunun büyük bir kısmı şehrimizden geçmektedir. Bu süreçte şehrimizi yarınların güçlü Türkiye’sine hazırlayacak vizyon projeleri hayata geçirdik. Gönül Belediyeciliği şiarıyla sosyal alanda birçok proje gerçekleştiriyor, hemşerilerimizin ve şehrimizin faydasını gözetiyoruz.” diye konuştu.

Marmara’nın ticaret damarı ve alternatif çıkış
Yeni otoban gişeleri ve D-100 bağlantı yolunun Sakarya’ya ‘acil durumlar için’ önemli bir alternatif olmanın yanı sıra Marmara’daki ticaret ağını birbirine bağlayacağını ifade eden Başkan Yüce,  “Ülkemizin lokomotif bölgesi olan Marmara Bölgesinde ulaşım ve ticaret akslarının kesiştiği yer olan Sakarya’mızda;  Ulaşım ana damarlarını birbirine bağlayacak, OSB’ler arasındaki bağlantıyı sağlayacak, en önemlisi olası bir depremde şehir merkezi ulaşımları için tek otoban çıkışı olan Dörtyol çıkışına alternatif olacak; Anadolu Otobanı Doğu Sakarya Otoban Çıkışı ve D100 bağlantısı duble yolu projesi kapsamında alan içerisindeki tüm kamulaştırma işlemleri belediyemizce gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

155 bin metrekare kamulaştırma
Yüce, Ulaştırma Bakanlığı’nın Büyükşehir’le birlikte çalışarak başlattığı proje için 155 bin metre kare alanı kamulaştırdıklarını kaydederek, “Sakarya Büyükşehir Belediyemiz tarafından 155. 370 m2 alanı kamulaştırılırken İmar uygulaması ile 11.228 metrekarelik alan bedelsiz olarak kazandırdık. Bu alanlara ilave edilecek olan kamulaştırma alanlarını ve bağlantı yollarını yaklaşık 50 Milyon lira bedelle Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak karşıladık” dedi.

Bir cevap yazın