GÜNDEMGÜNCEL

Serbes: Bizimle emekliler de rahat edecek

CHP Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ender Serbes, emeklilerin düşük maaş bağlama oranları ile mağdur edildiğini belirterek, CHP ve Millet İttifakı’nın emeklileri rahat ettirecek düzenlemeleri acilen hayata geçireceğini söyledi.

EN BÜYÜK SORUN DÜŞÜK MAAŞ BAĞLAMA ORANI

Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan’ı ziyaret eden Serbes, görüşmenin çok samimi bir ortamda geçtiğini, emeklilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuklarını ifade etti. Serbes, yaptığı açıklamada, bu gün emekli ve emekli olacakların en büyük sorunun aylık bağlama oranının (ABO) çok düşük seviyeye indirilmesi olduğunu vurguladı. 2000 yılından sonra emekli maaş bağlama oranlarının kademeli olarak düşürüldüğünü kaydeden Serbes, “2000 yılı öncesi emekli aylığında alt sınır, en düşük prime esas kazancın yüzde 70’inden az olmuyordu. 2000-2008 döneminde bu oran asgari ücretin yüzde 35’ine kadar düşürüldü. Bu da emekli maaşının öncesine göre çok düşük bağlanmasına sebep oldu. Ayrıca emekliler arasında ücret eşitsizliğine adaletsizliğe yol açtı.” dedi.

ABO YENİDEN YÜZDE 70’E ÇIKARILACAK

CHP ve Millet İttifakı İktidarı’nda maaş bağlama oranının yeniden yüzde 70’lere çıkarılacağını ifade eden Serbes, en düşük emekli maşının asgari ücretten az olmayacağını anlattı. Serbes, açıklamasına şöyle devam etti: “2000 yılından sonra emekli olanlar gerçekten aylık bağlama oranının düşük olması sebebiyle büyük mağduriyet yaşıyorlar. Bu mağduriyet giderilecek. Aylık bağlama oranı yeniden yüzde 70’lerin üzerine çıkarılacak. Emekli aylıkları pirim kazanç esasına göre yeniden belirlenecek. Ancak en düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmayacak. İmkanlar ölçüsünde hem asgari ücret hem de en düşük emekli maaşı ücreti insan onuruna yakışacak şekilde artırılacak.”

ÇALIŞMAK ZORUNDA KALMAYACAKLAR TORUNLARIYLA İLGİLENECEKLER

Bu gün emeklerinin büyük çoğunluğunun aldıkları düşük maaşla geçinemediklerini, bu sebeple çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Serbes, yeni dönemin müjdelerini şöyle sıraladı: “Yeni dönemde emeklilerimiz geçim kaygısı yaşamayacak. Aldıkları ücretle rahatlıkla geçinebildikleri için yeniden çalışmak zorunda kalmayacaklar. Torunlarıyla bol bol zaman geçirebilecekler. Emeklilerin intibak sorunun çözülecek ayrıca refah payı verilecek. Sağlık harcamalarına katkı payı muafiyeti getirilecek. Zaten Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı. Bayram ikramiyeleri asgari ücret düzeyine çıkarılacak. Emeklilerimize konut alım ve kira desteği sağlanacak. Emeklilerin faturalarından vergi alınmayacak. Yeni dönemde her kesimin olduğu gibi emekliler içinde yeni bir başlangıç olacak. Emeklilerimizin yüzü gülecek.”

Bir yanıt yazın