GÜNDEMGÜNCEL

SEDAŞ, Acil Durumlarda Drone Kullanarak Hızlı çözümler sunuyor

SEDAŞ, Bakım ve Acil Durum Faaliyetleri İçin Drone Kullanımını Aktif Hale Getirdi

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ), faaliyet gösterdiği bölgelerde arıza, bakım ve acil durum faaliyetleri için İHA-1 sınıfı döner kanatlı insansız hava araçlarını kullanmaya başladı. Teknolojideki yenilikleri takip eden SEDAŞ, pilotaj eğitimlerini tamamladığı yüksek teknolojili 5 adet yeni döner kanatlı insansız hava aracını bünyesine dahil etti. SEDAŞ yöneticileri, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde arıza, bakım ve acil durum faaliyetlerinde dron kullanmaya başladıklarını belirtti.

EPDK onaylı “Uzaktan Multikopter Aracılığıyla Enerji Nakil Hatlarındaki Arıza ve Planlı Bakım/Onarım İşlerinin Tespit Edilmesi ve Hatlarda Oluşan Buz Yükünün Temizlenmesi” projesi çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdiklerini açıklayan yöneticiler, partner firma iş birliğinde 5 adet yeni döner kanatlı insansız hava aracının tasarım ve üretim çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Bu cihazlar için SEDAŞ personelinden oluşan 27 kişilik bir ekip kuruldu. Ayrıca, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından onaylanan 5 günlük eğitim de başarıyla tamamlandı.

SEDAŞ, olumsuz hava koşullarında arızaların hızlı tespitini sağlamak için dronlar kullanacak. Özellikle havai enerji nakil hatlarında olası acil durumlarda hızla müdahale desteği için dronlardan faydalanacak olan SEDAŞ, teknolojik filosunu güçlendirmiş olacak.

Bir cevap yazın