SAÜ’de STK Temsilcileriyle Toplantı Düzenlendi

Sakarya Üniversitesi üst yönetimi, Sakarya’nın önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir kahvaltı organizasyonunda bir araya gelerek üniversite-STK işbirliği imkânları üzerine fikir alışverişinde bulundu.

SAÜ’de STK Temsilcileriyle Toplantı Düzenlendi

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, farklı kapsamlar doğrultusunda hizmet veren STK’lar ile gerçekleştirdikleri bu tür toplantılara üniversite yönetimi olarak büyük önem atfettiklerine değinerek üniversite-STK işbirliği imkânları çerçevesinde kuruluşların fikirlerini almanın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.  

“Üniversiteler, kuruluş felsefeleri itibariyle bulundukları ülkenin, bölgenin, şehrin önceliklerine yönelik hizmet verme ve ürün üretme gayesi içindedir. Üniversitelerin; araştırma, eğitim ve sosyal yarar olmak üzere üç temel fonksiyonu bulunduğundan bahsedebiliriz. Sosyal yarar fonksiyonu, bu buluşmamızın asıl sebebidir, çünkü STK’lar toplumsal ihtiyaçların farklı alanlarında hizmet etmek ve birikimlerini siyasi karar alıcılara ulaştırmak üzere kurulmuş oluşumlardır” dedi. 

Üniversitenin fakülteleri ve uygulamaları hakkında bilgi veren Rektör Savaşan, Sakarya Üniversitesi’ne gelen her öğrenciye hak ettiği kaliteli eğitimi verme gayesiyle ilgi alanı uygulaması, sektör dersleri ve öğrenci Ar-Ge uyumu gibi yeni uygulamalar başlattıklarını ve bu konuda Türkiye’deki diğer üniversiteler için de örnek teşkil ettiklerini vurguladı. Savaşan, “Öğrencinin belli bir alanda derinleşebilmesi ve istihdam piyasasında avantajlarının olması için çift anadal ve yandal programları gibi standart uygulamalara ek olarak ilgi alanı uygulamasını başlattık. Sektörle entegrasyon çok önem verdiğimiz bir husus. Bu doğrultuda SAÜ’ye ilk 3’te yerleşen öğrenciler ile birinci ve ikinci sınıflardan akademisyenlerin referansıyla seçilen öğrencileri Ar-Ge uyumu programlarına yerleştiriyoruz. Hedefimiz; araştırma, laboratuvar, raporlama, proje yazma gibi süreçleri deneyimlemiş bir öğrenci profili oluşturmak” diyerek, benzer uygulamaların Türkiye’deki diğer üniversiteler arasında da yaygınlaşmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi. 

Sakarya Üniversitesi’nin yaklaşık 180 adet öğrenci topluluğuyla öğrenci toplulukları sayısı bakımından Türkiye’de ikinci olduğunun altını çizen Rektör Savaşan, bu noktada öğrencilerin STK’lar ile işbirliği içinde olmasını önemli bulduğunu söyledi. Savaşan, “Sosyal yarar oluşturma çabası içinde olan öğrencilere akademik transkriptin yanında sosyal transkript de veriyoruz. Böylece öğrencilere bu dört yıl boyunca adeta ikinci üniversite okumuş gibi sosyal alanda yaptıkları hizmetleri belgelendirme imkânı sunuyoruz” dedi. 
Savaşan’ın sunumunun ardından üniversite yöneticileri ve STK temsilcileri, üniversite ile STK’lar arasında geliştirilebilecek işbirliği olanakları üzerine görüş alışverişinde bulundular.