EĞİTİMGÜNCEL

Sakarya’da Okul Öncesi Eğitimde büyük atılım

Millî Eğitim Bakanlığının eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için ağırlık verdiği okul öncesi eğitime erişimi artırma hedefi kapsamında yürütülen çalışmalarla Sakarya’da okul öncesi eğitimde büyük atılım gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde daha önce % 65 olan 5 yaş okullaşma oranı, Millî Eğitim Bakanlığının eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için hedeflediği okul öncesi eğitimde farkındalık çalışmalarıyla birlikte %99’a yükselirken Sakarya’da bu oran %99.3 oldu. Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimin artırılması amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapma kararı alınmasının ardından Sakarya’da köy yaşam merkezlerinde açılan ana sınıflarında toplam 725 okul öncesi öğrencisi eğitim görme imkânına kavuştu.

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” ve Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün kendi bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmalarla okul öncesi eğitimde büyük atılımlar gerçekleştirilirken il genelinde yapılan 124 yeni derslik eğitim-öğretime kazandırıldı.

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve görünürlüğünün artırılması için yürüttüğü çalışmalar kapsamında alışveriş merkezlerinde ve kamuya açık alanlarda her ay belirli günlerde “Önce Okul Öncesi” faaliyetleri gerçekleştirildi. İl genelinde tüm okul öncesi dönem çocukları ve ailelerine yönelik okul öncesi eğitim şenlikleri düzenlenirken okul öncesi çağındaki öğrencilerin velilerine yönelik ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

Öte yandan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Sakarya ziyaretinde verdiği 21 yeni anaokulu müjdesiyle birlikte Sakarya, toplamda planlanan yeni 32 yeni anaokulu projesine sahip oldu.

Millî Eğitim Bakanlığının öncelikli olarak 5 yaşa ağırlık vererek okul öncesine yönelik gerçekleştirdiği ve “devrim” olarak nitelediği çalışmalar kapsamında 2023 yılının sonuna kadar ücretsiz yemek imkânından tüm okul öncesi öğrencilerin faydalanması ve mevcut sayının 4 milyona çıkarılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın