GÜNDEMGÜNCEL

Karasu’ya Hayırlı olsun: Anakuşaklama Kanalı 1. Kısım İnşaatı Projesi başlıyor

Karasu için bir hayalimiz daha gerçekleşiyor.

DSİ öncülüğünde kanal üzerine yapılmasını planladığımız yedi adet köprünün ilki için çalışmalar başladı.

Belediye Başkanımız İshak Sarı’nın talimatıyla bugün öğle saatlerinde Mimar Sinan Caddesi üzerindeki köprü inşasının olduğu noktada kanal projemizin ilçemize hayırlı olması duasıyla kurban kesilerek dualar edildi.

Kanal Projesinin Başlangıcı için düzenlenen törene DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Oğuzhan Karabulut, DSİ Sakarya 32. Şube Müdürü Abdurrahman CEBECİ, AK Parti ve MHP İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcılarımız, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşlarımız katıldı.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, kurban kesimi öncesinde bir konuşma yaparak, projenin ilçemize hayırlı olmasını diledi. Başkan SARI konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Destek Veren Herkese Teşekkür Ediyorum

“Karasu İlçe Merkezi Anakuşaklama Kanalı 1. Kısım İnşaatı Projesi Karasu’muza hayırlı olsun diyerek başlıyorum sözlerime. Yapımına başlanan bu projenin hayata geçmesiyle ilgili gerçekten ciddi anlamda mücadele verdik. Önemli destekleri olan ve şu an da kulaklarını çınlatmak istediğim ilçemizin değerlerinden Sayın Valimiz Recep Soytürk’e teşekkür ediyorum. Yine Milletvekilimiz Sayın Recep Uncuoğlu, o da ciddi anlamda katkı sundu ve mücadele verdi. Kendilerine de ayrıca özel bir teşekkür boynumuzun borcudur. Gerek İl Başkanımız, gerek Genel Başkan Yardımcılarımız da bu konu da bize yardımcı oldular. Tabi ki Bölge Müdürümüze, Genel müdürümüze, İl Müdürümüze ve şu anda burada bulunan arkadaşlarımıza da bu projeye verdikleri katkıdan, destekten dolayı özellikle teşekkür ediyorum.

DSİ Elini Taşın Altına Koyuyor

Karasu’nun yeni bir hedefini, yeni bir hayalini daha gerçekleştirmek üzere ilk köprü çalışmamızı DSİ’nin öncülüğü ve katkılarıyla, Bakanlığımızın desteğiyle inşallah burada gerçekleştireceğiz. Kanala uygulayacağımız köprü yapımları önemli bir ihtiyaç. Bu projenin bir ilçe belediyesi olarak tek başına yüklenilmesi ve projelendirilmesi mümkün değil. Sağolsun DSi Müdürümüz bu tür konularda bizimle ortak hareket ediyor ve elini taşın altına koyuyor. Sakarya Nehri kenarı projemizde de çalışmalara destek veriyor.

İlçemizi Yeniden İnşa Ediyoruz

Karasu Belediyesinin nereden nereye geldiğini anlamamıza katkı sağlayacak küçük bir şey söyleyeyim. Şu anda hali hazırda ilçemizde yedi yerde birden çalışıyoruz. Şu an bulunduğumuz yer, Karaca Caddesi, Kabakoz Mahallesi, Limandere Mahallesi, Yeni Mahalle’deki çalışmalar ilk aklıma gelenler.  Karasu Belediyesinin koordineli çalışmaları ve ekonomi yönetimi sayesinde neler yapabileceğine siz 2019’dan 2023’e geldiğimiz döneme kadar şahitlik ettiniz. İlçemiz daha iyi şeylere, daha güzel çalışmalara layık. Biz ilçemizi yeniden bir inşa sürecine girdik. Karasu’yla ilgili geldiğimiz günden bu güne kadar durmadan, ara vermeden, elimizdeki imkanları iyi koordine ederek, devletin imkanlarını ilçemize getirmeye çalışarak, bürokrasimizi harekete geçirerek, İl Bölge Müdürlüklerimizi harekete geçirerek ciddi anlamda çalışıyoruz.

Karasu’ya Yeni Bir Vizyon Katacak

İnşallah 1. Köprümüzle başladık ve bu 9 km’lik banttaki kanalla ilgili projemizin tamamı hayata geçtiğinde Karasu’ya yeni bir vizyon katılacak, yeni bir Karasu inşasıyla ilgili bir adım daha atılmış olacak. Biliyorsunuz, ev atıkları bu kanala dökülüyordu. Büyükşehir Belediyemiz geldi ve normal arıtma tesisi kurarak  atıkla ilgili sorunu çözdü ama ne var ki dip suyunu çeken akış olmadığı için kanal üstü yeşilleniyor. Kanalda oluşturulması gereken akış için 100 milyonların üzerinde bir maliyet söz konusu. Şu anda buraya 25 milyonluk bir bölüm ayrıldı. Dört bölümden oluşuyor bu proje. 1. Etabı sanat yapılarının yapılması. İnşallah bunun ilkini DSİ’mizle beraber yapıyoruz ve biz de Karasu Belediyesi olarak elimizden gelen desteği tüm gücümüzle  veriyoruz. Beraberce bunları tamamladıktan sonra diğer aşama olan nehrin diğer tarafından, ilçemizin batı yanından başlayarak, inşallah bölüm bölüm projeyi ilerlettikten sonra kanalın sağını solunu regülasyon alanına çevirmeyi murat ediyoruz.

Niyetimiz hayırlara vesile olacak Allah’ın izniyle. Biz besmelemizi çektik ve bugün kurban keserek çalışmamızı başlattık.  Siz değerli misafirlerimize de dualarınız ve katılımınız için teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın