GÜNDEM

KARASU, İlk Sürdürülebilir Şehirler iklim etki Yarışmasını Kazanan 4 Şehirden biri olarak seçildi

EIT Climate-KIC ve FedEX’in Sürdürülebilirlik ve Hareketlilik Projelerini hayata geçirmek için 19 ülkenin 43 başvurusu içerisinden seçilen 4 projeden birini ilçemize kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Karasu Belediyesiyle birlikte hayata geçecek proje, Climate-KIC ve FedEx tarafından destekleniyor.

19 ülke içerisinden 43 başvuru ile gerçekleşen bir havuzdan (Hackney, Birleşik Krallık; Espoo Finlandiya; Olot, İspanya ve Karasu, Türkiye) seçilen pilot projelere uygulanmak üzere 70.000$’a (65.000€) kadar hibe verildi. Seçilen projeler, yenilikçi yaklaşımları, güçlü şehir yönetimi desteği ve diğer şehirlere ölçeklendirilebilirlikleriyle dikkat çekmekte.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Karasu Belediyesi tarafından hazırlanan projenin ödülü “50.000$ (46.000€)” olarak belirlendi.

Karasu Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi iş birliğiyle sokak alanlarını yeniden tahsis ederek yayalar, bisikletler ve scooterlar için güvenli ve etkili aktif seyahat koridorları oluşturuyoruz.

Motor trafiğinin hakimiyetini azaltmayı hedefleyerek ve gençleri dahil etmeye odaklanarak aktif seyahate ve toplu sürdürülebilir hareketliliğe daha geniş bir geçişi teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Belediye Başkanımız Sayın İshak Sarı, “ Karasu, İklim Etkisi Mücadelesi önerisinin kabul edilmesinden dolayı çok mutlu. Bu program, şehrimizde sürdürülebilir hareketliliği büyük ölçüde ilerletecek, yaya ve bisiklet hareketliliğini kolaylaştırarak vatandaşlara, ziyaretçilere ve iklime fayda sağlayacaktır. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Karasu ile birlikte seçilen diğer şehirler:

. Hackney (Birleşik Krallık)

. Espoo (Finlandiya)

. Olot (İspanya)

Bir cevap yazın