GÜNDEMGÜNCEL

İlk günden itibaren kardeşlerimizin yanındayız

Başkan Ekrem Yüce Sakarya’da misafir olan depremzede ailelerle gönül sofralarında buluştu. Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizle, STK kuruluşlarımızla, iş insanlarımızla birlikte depremin ilk gününden beri gerek afet bölgesinde gerek şehrimizde yardımlarımıza, desteklerimize devam ediyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce Sakarya’da misafir olan depremzede ailelerle gönül sofralarında buluştu. Kent Park’ta düzenlenen iftar programına Londra Waltham Forest Belediyesi meclis üyesi Şazimet Palta İmre ile ailesi de yer aldı. Ramazan’ın tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederek, bayramlarını kutlayan Başkan Yüce, depremzedelerin her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi.

Gurur duydum

Başı rahmet, ortası marifet, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan-ı Şerifte sizlerle bir araya gelmekten duyduğum mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Şubat ayında ülkemizi derinden etkileyen depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin. 99 depremini yaşamış olan şehrimizde herkes yardım seferberliği içerisinde; elinden geldiğince, gönlünden geçtiğince, karınca kararınca işin bir ucundan tuttu.

Deprem yaşamış Sakarya’mızın güzel insanlarıyla gurur duyduğumu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizle, STK kuruluşlarımızla, iş insanlarımızla birlikte depremin ilk gününden beri gerek afet bölgesinde gerek şehrimizde yardımlarımıza, desteklerimize devam ediyoruz” dedi.

Sizi en iyi biz anlarız

Başkan Ekrem Yüce, “Sizi en iyi biz anlarız diyerek depremde etkilenen şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın yanında olmak, yardımcı olmak için adeta tüm şehir seferber olduk. Bu seferberlik ağında şehrimize misafir olan siz değerli depremzede kardeşlerimizin; yabancılık çekmemesi için gerekli tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak ve destek olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu acıları beraber paylaştıkça azaltacak, yaraları saracağız.

Siz değerli kardeşlerimiz şehirlerinize, evlerinize güvenle ulaşana kadar çalışmalarımıza devam ediyoruz, edeceğiz. Bu hedef doğrultusunda İskenderun’da, Diyarbakır’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da ve Hatay’da ilk günden itibaren ummalı çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sakarya’nın yardım eli deprem bölgesinde

Başkan Yüce, “İskenderun’da içerisinde çocuk oyun grubu, mescit, derslik, kütüphane, sağlık tesisi, kıraathane, çamaşırhane, basket sahası ve rehabilitasyon merkezinin yer aldığı 250 konteynerlik kenti bölgesinin altyapısı, içme suyu ve atık su çalışmalarını başarıyla tamamladık. Bölgeye 4 seferde toplamda 164 konteynerimizi İskenderun’a gönderdik. Ramazan ayı sebebiyle ramazan etkinlik tırını, afeti yaşayan çocuklarımız için gönderdik.

Sakarya Mahallesinde kurduğumuz aşevleriyle depremzedelerimize iftar, sahur imkânı sunuyoruz.

Belediyemizin sorumluluk alanı olan Diyarbakır’da ise ilgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte gerekli hizmetlerde bulunuyoruz. Diyarbakır’da mobil etkinlik tırımızı çocuklarla buluşturduk, çocuk oyun alanları kurduk. Depremin merkez üssü olan Kahraman Maraş’ta Merkezde 120 adet şebeke hattı-abone hattı tamirini gerçekleştirdik. Pazarcık’ta; 75 mahallede 356 adet şebeke hattı- abone hattı tamiri ve enkaz abone hattı körleme çalışmasını tamamladık. 50 konteynerden oluşan iş merkezini kurmak için çalışmalarımızı başlattık.  5 bin kişiye hizmet eden çamaşırhane hizmetimizde devreye girdi” dedi.

Hatay ve Adıyaman’da Sakarya var

Başkan Yüce, “Adıyaman’da inşaat mühendisi ve teknikerlerden oluşan 10 kişilik uzman ekibimizle AFAD koordinasyonunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 500 binanın hasar tespitini gerçekleştirdik. Kardeşlik kentimizde bölgenin altyapısı, içme suyu ve atık su çalışmalarını başarıyla tamamlarken Altınşehir’de ise iş insanlarımızın ve STK kuruluşlarının destekleriyle 400 konteynerlik kardeş kenti çalışmalarımızda sona geliyoruz. En kısa sürede hiçbir depremzedeyi dışarıda bırakmayacağız.

Hatay’da ise Antakya ilçesinde veteriner ekiplerimizi gönderdik. Enkaz altından kurtarılan hayvanların cerrahi müdahalesi ve bakımını yaparak ihtiyaçlarını karşılarken çipli hayvan sisteminden sahiplerine kavuşturduk. Kurduğumuz Aşevi ve Mobil Hizmet Aracı sayesinde binlerce depremzedeyi sıcak yemekle buluşturuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın