GÜNDEMGÜNCEL

Ferizli’de kadına şiddete karşı mücadeleye yönelik program düzenlendi

Ferizli’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Ferizli Belediyesi, KADEM Sakarya İl Temsilciliği ve Ferizli Toplum Sağlığı Merkezi organizasyonu ile seminer düzenlendi.

Ferizli Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen program vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

KADEM Sakarya İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen programda, Uzman Sosyolog Esra Uzunoğlu, Avukat Kübra Kadayıfçı ve Başvaize Kudret Çimen “Güven Toplumunun İnşası, Şiddetin Anatomosi ve çözüm yolları” konulu brifing verdi.

Ferizlililerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde kadına uygulanan şiddetin anatomisi ele alınarak, şiddetin psikolojik, hukuki ve islamın şiddete karşıtlığı ve öfke kontrolü gibi konular hakkında bilgi verildi.

Sosyolog Esra Uzunoğlu, sosyolojik kavram olarak şiddet ve kadına yönelik şiddet konusunda, Avukat Kübra Kadayıfçı hukuki açıdan kadına yönelik şiddet konusunda, Başvaize Kudret Çimen ise din ve şiddet konusunda sunumlar yaptılar. Fiziksel, cinsel, psikolojik ya da ekonomik olsun şiddetin her türlüsü, her hali insan haklarına aykırı bir durum olup, hangi sebebe dayanırsa dayansın, haklı görülemez, hoş karşılanamaz, kabul edilemez olduğuna vurgu yapıldı.

Toplantıda konuşan Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, kadına yönelik şiddetin küresel bir sorun olduğunu işaret ederek, “şiddetin coğrafyası, dini, dili, ırkı yoktur. Kadınların bir damla dahi gözyaşı dökmelerine asla toleransımız yoktur. İslam Dininin eşler arasındaki ilişkiyi ve aile hayatını düzenleyici tavsiyelerini en doğru şekilde anlamanın çok önemli olduğu düşüncesindeyim. İslam, kadın ve erkeği birbirine yol arkadaşı kılar. Peygamber Efendimiz (sav)’in eşine davranış şekli bize rehber olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen seminere, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, MHP Ferizli İlçe Başkanı Veysel Dikbaş, Ferizli İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Yılmaz, Ferizli İlçe Müftüsü Bedri Sinan Yazıcı, meclis üyeleri, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın