Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "istenmeyen kişi" talimatına tepki gösterdi

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulunan 10 büyükelçi için "istenmeyen kişi" talimatına tepki gösterdi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "istenmeyen kişi" talimatına tepki gösterdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edilmeleri talimatına sert tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Davutoğlu, “En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir?” diye sordu ve şunları kaydetti:

“1- 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığı bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı.

2-Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.

3-Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz!

4-En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!”