BTP Lideri Hüseyin Baş: Bu ülkede ibadet edilmesinin teminatını bize veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Lideri Hüseyin Baş, partisinin Kilis il kongresine katıldı. Baş, 10 Kasım'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhuna Ayasofya Camii'nde mevlid okutmak için yaptıkları başvuruya cevap gelmediğini açıkladı.

BTP Lideri Hüseyin Baş: Bu ülkede ibadet edilmesinin teminatını bize veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin Kilis il kongresine katıldı.

Baş, 10 Kasım'da Mustafa Kemal Atatürk için Ayasofya'da mevlit okutmak amacıyla yaptıkları başvuruya henüz yanıt gelmediğini belirterek, "Ayasofya'da Atatürk'e hakaret, Atatürk'ü aşağılamak bir adet haline getirildi. Biz de Atatürk'ün, Türk milletinin evlatları olarak bundan çok büyük rahatsızlıklar duyduk. Bunun önüne geçmemiz gerekiyordu. Çünkü bugün bırakın Ayasofya'yı, bu ülkede ibadet edilmesinin teminatını bize veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür" dedi.

Hüseyin Baş'ın açıklamaları şöyle:

"Eğer Atatürk olmasaydı ne Ayasofya olacaktı ne İstanbul olacaktı ne de Türkiye olacaktı"

“Ayasofya'da Cumhuriyet'imizin kurucusu merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhu için bir Mevlidi Şerif okutmak için başvuruda bulunduk. Henüz bir cevap gelmedi, cevap bekliyoruz. Tabii burada çok ince bir de mesajımız olmuş oldu. Bu mesajı tüm siyasilerin kavramasını temenni ediyorum. Yıkılmış bir devletten bir Cumhuriyet inşa eden Atatürk'ün İstanbul'u fethiyle birlikte biz Ayasofya'ya kavuşmuş olduk. Eğer Atatürk olmasaydı ne Ayasofya olacaktı ne İstanbul olacaktı ne de Türkiye olacaktı. Dolayısıyla Atatürk'ün işgalden kurtardığı İstanbul'daki en simge bir yapı olarak Ayasofya'yı ele alırsak; Ayasofya'da Atatürk'e hakaret, Atatürk'ü aşağılamak bir adet haline getirildi. Biz de Atatürk'ün, Türk milletinin evlatları olarak bundan çok büyük rahatsızlıklar duyduk. Bunun önüne geçmemiz gerekiyordu. Çünkü bugün bırakın Ayasofya'yı, bu ülkede ibadet edilmesinin teminatını bize veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

"Sen işveren olarak bu parayı vermeyeceksin, bu parayı devlet verecek"

Ben diyorum ki asgari ücreti devlet, şu, bu belirlemez. Asgari ücret nedir? Asgari ücret, bir vatandaşın asgari geçim şartlarını sağlayabileceği ücrettir. Bugün Türkiye koşullarında bir insanın geçimini sağlayabileceği ücret, en az 10 bin liradır. Biz BTP olarak, asgari ücreti 10 bin liraya çıkaracağız. İşveren, 'Biz 10 bin lirayı nasıl vereceğiz' diyor. Biz de BTP olarak diyoruz ki ‘Sen işveren olarak bu parayı vermeyeceksin. Bu parayı devlet verecek. Sen bugün 2 bin 825 lira bir asgari ücret çalışanına ödeme yapıyorsun, bunun vergilerini ödüyorsun ve yaklaşık 3 bin 600, işçi başı ödeme yapıyorsun. Sen bu 3 bin 600 liranın hepsini işçine vereceksin, kalanını da devlet verecek’.

"Kilis'i elimizden almak istiyorlar"

Bugün Suriye'deki karışıklığın sebebi, büyük İsrail projesini hayata geçirmek isteyenlerin arzularının hayata geçmesidir. Babam Prof. Dr. Haydar Baş’ın Kilis'e son geldiğinde size söylediklerini tekrar edeyim: Kilis de bu projenin içindedir ve Kilis'i elimizden almak istiyorlar. Eğer bir bölgeye fazla yabancı getiriyorsan amacın o bölgeyi yabancılaştırmaktır. Kilis nüfusundan fazla Suriyeli burada var. Burada yabancılaştırılıp büyük İsrail'in içine katılmak istenen bir toprak var. İşte biz, bugün burada bunu konuşuyoruz çünkü bunun önüne geçmek istiyoruz. Hep birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum.”