Akyazı'da ahilik programı düzenlendi

Ahilik kültürünün öğrencilere aktarılması kapsamında Akyazı Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde ahilik programı gerçekleştirildi.

Akyazı'da ahilik programı düzenlendi

Programa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Akyazı Ticaret Odası Meclis Başkanı Muzaffer Başer, Akyazı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanları, Okul Müdürleri ve İlçede faaliyet gösteren esnaflar katıldı.
Ahilik programı çerçevesinde “ Yılın Çırağı” , “Yılın Kalfası” ve “Yılın Ahisi” ödülleri verildi. Yılın çırağı olarak 11. Sınıf Mobilya tasarım öğrencisi Elif Yılmaz, Yılın kalfası 12. Sınıf Mobilya Teknolojisi öğrencisi Muhanned Elhacı ve Yılın Ahisi olarak 79 yaşında aktif meslek hayatına devam eden Şaban Yolcuoğlu seçildi.
Program çerçevesinde 9. sınıf öğrencileri ahilik yemini yaparak eğitim öğretime başladı. Önlük devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Emrah Önal, Ahilik kültürü ile harmanlanmış okullarında ülkenin ve Akyazı nın ihtiyaç duyduğu ahileri yetiştirmek için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.
Esnaflar adına konuşmayı Madeni Sanatkar Odası Başkanı Sezgin Durmuş yaptı. Program sonunda misafirlere ahilik pilavı ikram edildi.