GÜNDEMGÜNCEL

Afetlerde Su Güvenliği ve Acil Eylem Planı Çalıştayı yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Su Gününde Afetlerde Su Güvenliği ve Acil Eylem Planı Çalıytayı düzenledi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Afetlerde Su Güvenliği ve Acil Eylem Planı Çalıytayı” düzenlendi. Arya Otel Seminer ve Toplantı Salonunda düzenlenen, kamu ve özel kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerin fikir alışverişinde bulunduğu çalıştaya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yasin Çatalbaş, Başkan Yardımcıları Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, Dr. Merve Kahraman, Çevre Sağlık Birimi Uzmanı Maruf Menduh Sert katıldı.

Afetlerde içme, kullanma, şebeke suyu organizasyonu, atık su organizasyonu, ambalajlı suyun stratejik önemi, su transferi organizasyonu, toplumsal iletişim ve çevrenin insan sağlığına etkisi gibi konuların konuşulduğu çalıştayda; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk Afetlerde Su Güvenliği konusunda sunumda bulundu. Çokluk, afetlerde su sağlanmasının önemine değinerek su yokluğu, su kıtlığı ve su kirliliği sonucu oluşabilecek durumlarla ilgili bilgiler verdi. Çokluğun sunumunun ardından Gaziantep merkezli deprem felaketi sonrası Hatay’a giderek çevre sağlığı hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülebilmesine yönelik çalışma gerçekleştiren Çevre Sağlığı Teknisyenleri Sevda Arca ve Merve Tokyürek’in afet bölgesinde su kontrolüne ilişkin yaşadıkları tecrübeleri paylaştı.

Sunumların ardından konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, suyun kültürümüzde de büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak “Su demek hayat demektir. Susuz bir yaşam düşünülemez ve suyun olmadığı yerde sağlıkta olmaz. Su olmadan olmuyor. Su içmemiz gerekiyor, gıda üretmek için su gerekiyor, temizlik için gerekiyor yani her şey için su gerekiyor ama biz elimizdeki suyu maalesef israf ediyoruz. Suyu kullanırken ne kadar önemli olduğunu fark etmiyoruz. Çalıştaya katılan ilgili kurumlara teşekkür ediyorum ve sadece ilimizde değil tüm Ülkeyi ilgilendiren bir çalıştay raporu hazırlanmasını temenni ediyorum.” diye konuştu

Geçen yıl su çalıştayının Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, felsefecilerin, din adamlarının, kutsal kitapların ve birçok kaynağın tarihte su ya verilen önemi dile getirdiğini ifade etti. Emiroğlu “Su, özellikle içile bikir su kaynaklarının korunması çok öneli. Burada toplanan konuyla ilgili kurumların temsilcileri inanıyorum ki önemli bir çalışmayı ortaya koyacaklardır.” dedi. Çalıştay katılımcıların gün boyu fikir alışverişinde ve önerilerde bulunmasıyla devam etti.

Bir cevap yazın