EĞİTİM

Adapazarı RAM’dan Özel eğitimde kaynaştırma semineri

Adapazarı Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Yakın Doğu Üniversitesi iş birliğinde “Özel Eğitimde Kaynaştırma Uygulamaları” konulu eğitim semineri düzenlendi.

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM

Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı ve Öğretim Görevlisi  Doç. Dr. Mukaddes Sakallı Demirok rehberliğinde yapılan seminerde, Adapazarı ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenleri bir araya geldi.

KAYNAŞTIRMA VE BÜTÜNLEŞTİRME

Bir insan hakkı olan özel gereksinimli bireylerin eğitim hakkı,  okullarda uygulanan kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamaları destek servisleri, fiziki koşullar, veli ve öğrenci tutumlarının üzerinde önemle duran Doç. Dr. Mukaddes Sakallı Demirok, her bir gereksinim alanına ilişkin önerilerde bulundu.

ÖĞRENCİLERLE İLETİŞİM

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu( DEHB)  üzerinde de duran Demirok, çocukların sıklıkla çabuk sıkılma, okulda eşyalarını kaybetme, unutkanlık, yerinde oturamama, acelecilik gibi belirtiler gösterebileceğini belirterek, neler yapılması ve çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğiyle ilgili de deneyimlerini aktardı.

EĞİTİM HAKKI ÖNCELİĞİ

Seminer sürecinde katılımcılara eşlik eden Adapazarı İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri Sedat Aydın’ a ve Fikret Güldemir’ e,  etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan Yakın Doğu Üniversitesine, YDÜ Marmara Bölgesi temsilcisi Gökhan Aracı ’ya, kıymetli bilgilerini paylaşan Doç. Dr. Mukaddes Sakallı Demirok’a ve katılım sağlayan öğretmenlere teşekkür eden Adapazarı Rehberlik Araştırma Müdürü Nesri Girgin, “Her bireyin eğitim hakkı vardır, önemli olan öğrenciye yaklaşım noktasındaki tutumlardır. ” dedi.

Bir cevap yazın